Így tedd el a dinnyét télire

 

A dinnyeszezon elég rövid ideig tart, ezért érdemes kihasználnod, minél többet enned belőle, felhasználnod salátába, fagyiba, gyümölcslevesbe, koktélokba. Sőt télen sem kell lemondanod a dinnyéről, ha kovászolod, elteszed befőttnek, savanyúságnak, vagy lekvárt, zselét főzöl belőle. Savanyúan és édesen is isteni!

 

Néhány érdekesség a görögdinnyéről:

 

·         Először is nem görög, hanem Afrikából származik. A neve valószínűleg a görög dinnye, vagyis gombóc szóból ered.

·         Ráadásul a dinnye nem is gyümölcs, hanem zöldség. A tökfélék családjába tartozik, mint ahogyan a sütőtök és az uborka is.

·         A görög dinnyének több mint 90 százaléka víz, ezért nagyszerű természetes hidratáló a bőrnek és a belső szerveknek, edzés utáni folyadékpótlásra is kiváló választás.

·         Magas a béta-karotin-tartalma, lutein és zeaxanthin is van ebbe; ezek pedig mind kiemelten védik a szem egészségét, megelőzhetik a látás romlását, az időskori szembetegségeket.

·         Több likopin van benne, mint a paradicsomban! Ez a vegyület a zöldségek természetes festékanyaga, amely védelmet nyújt a káros külső hatásoktól, és lassítja az öregedési folyamatokat kívül-belül.

·         A görögdinnye húsa általában piros, de van belőle sárga, fehér, narancssárga és még zöld színű is!

·         Nem nő dinnye a hasadban, ha lenyeled a magját. Sőt a magok tápértéke igen magas, sok értékes ásványi anyagot, nyomelemet, fehérjét tartalmaznak, ezért kifejezetten hasznos megenned.

·         Kipp-kopp. Az dinnye érettségét kopogtatással is megállapíthatod: a mély, kongó hangot adót választ, amelyik még hangszerűen rezeg is hozzá egy kicsit.

·         Ha azt hiszed, idén különösen nagy dinnyéket árulnak, tudd, hogy a legnagyobb görögdinnye 122 kg-os, Guinness-világrekorder.

 



Görögdinnye savanyúságnak

 

A savanyított dinnye igazán különleges csemege, enyhén édeskés, zamatos, és még olyan görögdinnyét is felhasználhatsz hozzá, amelyik nem teljesen érett. Ha már a kedvenceddé vált, többször is elkészítheted a dinnyeszezon alatt, vagy egyszerre jó sok üveggel tegyél el, mert hamar elfogy majd.

 

Hozzávalók:

1 szép nagy görögdinnye vagy több kicsi

5 liter víz

6 dl 10 %-os ecet

2 deka citromsav

30 deka só

60 deka cukor

½ evőkanál bórkén

2 babérlevél

½ mokkáskanál szemes bors

½ mokkáskanálkoriandermag

½ mokkáskanálmustármag

 

Elkészítés:

Mosd meg a dinnye vagy dinnyék héját, vágd le vékonyan a héj külső zöld részét, majd szeleteld fel kis gerezdekre. Rakd bele kisebb vagy nagyobb méretű befőttesüvegekbe, de ne tömd dugig az üvegeket. Keverd össze a felöntőlé hozzávalóit, és öntsd rá a dinnyékre, lepje el teljesen a folyadék. Csavaros tetővel zárd le az üvegeket, tedd ezeket egy nagy fazékba egymás mellé, alájuk helyezz papírt vagy rongyot, hogy ne koccanjanak össze. Kábé ¾ részig töltsd fel a fazekat vízzel, tedd fel a tűzhelyre forralni, de csak egészen kis lángon. Ahogy elkezd gyöngyözni a lé, már el is zárhatod. Vedd ki az üvegeket, csavard törölközőbe vagy plédbe, és hagyd kihűlni a száraz dunsztban.

 



Lekvárt is főzhetsz a dinnyéből

 

Nyáron nemcsak sárgabarackból, málnából vagy ribizliből érdemes lekvárt főznöd. A dinnyének még a héját is felhasználhatod, de mivel sok levet enged ki, válassz a lekvárfőzéshez megfelelő sűrítőanyagot. A természetes a legjobb, jöjjön társnak hozzá néhány finom alma.

 

Hozzávalók:

1 kg görögdinnye

20 deka cukor

2 db alma

2 evőkanál citromlé

 

Elkészítés:

Mosd meg alaposan a dinnyét, magozd ki és kockázd fel. Kicsit lepréselheted, kiszűrheted, hogy a felesleges lé lecsepegjen. Tedd lábasba, add hozzá a cukrot és a citromlevet, alacsony lángon főzd 1 órán át. Félidőben rakd bele a kimagozott, felszeletelt almákat. A végén botmixerrel át is turmixolhatod, ha krémesebb lekvárt szeretnéd. A kész lekvárt öntsd steril üvegekbe, tekerd rájuk a fedőket, és fordítsd fejjel lefelé azokat. Törölközőbe vagy plédbe bugyolálva hagyd kihűlni, azután mehetnek az üvegek a kamra polcára vagy a konyhaszekrénybe.

 

Tipp:A lekvárt megbolondíthatod egy kis barackpálinkával is! Vagy facsarj bele narancsot, reszeld bele a héját, adj hozzá dzsemfixet, és mennyei dinnyezselét kapsz.

 

Duplázd vagy triplázd meg bátran a fenti mennyiséget, mert csinos kis üvegekben remek karácsonyi ajándék lesz.Garantáltan megjegyzik majd, milyen szuper lekvárt kaptak tőled!