8 tipp a paradicsom házi feldolgozására

 

Most a legfinomabb a paradicsom, ezért érdemes rászánni némi időt, és feldolgozni, eltenni minél többféle módon és minél több üveggel. Így az év bármely napján ehetsz egy igazán finom paradicsomlevest, bolognai ragut, lecsót, pizzát, töltött paprikát, és még hosszasan lehetne sorolni, mi mindenhez jön jól a friss paradicsom.

 



1. Paradicsomlé

 

Nagyon egyszerű elkészíteni, hiszen csak meg kell főzni és átpasszírozni, ízlés szerint sózni, cukrozni, fűszerezni. Azután sterilizált üvegekbe tölteni még forrón, betakarni meleg pléddel, és hagyni kihűlni a száraz dunsztban.

 

2. Töltött paprika

 

Ha elkészült a paradicsomlé, néhány üvegnyi jól jön a töltött paprikához is! Ehhez a paprikákat tisztítsd meg alaposan, csumázd ki, és tedd forrásban lévő vízbe egy-két percre. Majd csúsztass egymásba 3-4 paprikát, mint egy matrjoska babánál, helyezd bele tiszta üvegbe, öntsd rá a paradicsomlevet, lepje el teljesen. Miután kihűlt a dunsztban, mehet is a kamra polcára.

 

3. Pizzaszósz

 

Garantáltan finomabb lesz, mint a bolti változatok, és persze sokkal egészségesebb is azoknál. Passzírozd át a paradicsomokat, hogy megszabadulj a héjuktól és a magjaiktól. Aprítóban pépesíts vöröshagymát és fokhagymát. Babérlevelekkel, bazsalikommal, oregánóval, kakukkfűvel és egy kis sóval főzd addig, míg a kívánt állagúra nem sűrűsödik. Még forrón töltsd csírátlanított befőttesüvegekbe, takard be, és hagyd kihűlni.


 


4. Paradicsom savanyúságnak

 

Különösen éretlen, zöld paradicsomból lesz igazán jó savanyúság télire. Gyorsan elkészül, húsokhoz, halakhoz, egytálételekhez, de még szendvicsekhez is kínálhatod. Választhatsz hozzá hagyományos vagy koktélparadicsomot. Vedd elő a sterilizált befőttesüvegeket, töltsd meg a paradicsomokkal. A nagyobb darabokat felezheted, negyedelheted is. Ezután öntsd rájuk a felöntőlevet.

 

A felöntőléhez 1 liter vizet keverj 4 deci ecettel, kb. 8 evőkanál cukorral (vagy más édesítővel), 1 evőkanál sóval, egy kis fekete borssal, korianderrel, mustármaggal, pár babérlevéllel és néhány gerezd fokhagymával. Forrald össze, és már kész is. Az üvegek tetejére tehetsz még egy kis plusz fokhagymát és kaprot is. Zárd le jól a fedeleket, állítsd fejre az üvegeket, várd meg, amíg kihűlnek. Pár nap összeérés után már szuper finom lesz!

 

5. Aszalt paradicsom

 

Egy cseppnyi Olaszország is kerülhet a dunsztba. Aszalógépbe helyezve csak idő kérdése, de anélkül sem bonyolult művelet. A paradicsomokat a forró napon is megaszalhatod, ehhez karikázd fel kb. 1 cm-es szeletekre, sózd be, terítsd grillrácsra. Helyezz alá valamit, ami felfogja a lecsepegő zöldséglevet.

 

Elmúlt már a kánikula? Akkor válaszd a sütőben aszalást. A megmosott paradicsomokat vágd ketté, és héjukkal lefelé tedd a tepsibe. Kb. 80 fokon 7-8 óra alatt elkészül, de persze ez függ a sütőd típusától is. A szárított paradicsomokat halmozd üvegekbe, fűszerezd ízlés szerint, majd öntözd meg olajjal. A pestóhoz is felhasználhatsz belőle!


6. Piros pesto

 

Ha a kamrapolcon van néhány üveg pesto, sosem lesz arra gondod, miből üss össze gyorsan egy finom ebédet vagy vacsorát. Mert csak kifőzöd a tésztát, ráborítod a pestót, megszórod sajttal, és mindenki megnyalja mind a tíz ujját.

 

Aszalt paradicsomból készítve növekszik a pesto tartóssága. Szóval zúzz össze fokhagymát, adj hozzá friss bazsalikomot, olívaolajat, pirított fenyőmagot, tökmagot és napraforgómagot, sózd, borsozd, és dolgozd össze jól az egészet. Ha krémesebb állagú pestót szeretnél, pürésítheted. Amikor az üvegekbe töltöd, a tetejére kerüljön egy kis plusz olívaolaj!

 

Még nincs vége: az üvegeket tedd egy nagy fazékba egymás mellé, alájuk újságpapírt, feléjük vizet tegyél úgy ¾ részig. Forrald gyöngyözve az üvegeket 10 percig, majd a vízben hagyd kihűlni. Ez a nedves dunszt jól tartósítja majd neked a pestót.

 



7. Házi ketchup

 

Az otthon készített ketchup nem hasonlítható össze a nagyüzemivel, ráadásul pontosan tudhatod, mi van az üvegekben, pláne, hogy mi nincs. Például adalékanyag vagy tartósítószer.

 

Hozzávalók:

2 kg paradicsom

10 dkg cukor

60 ml almaecet

4 gerezd fokhagyma

2 ek olaj

2 babérlevél

csipet só

 

Elkészítés:

Aprítsd fel a fokhagymát, pirítsd le az olajon. Add hozzá a félbevágott vagy negyedelt paradicsomokat, öntsd fel egy kevés vízzel. Kb. 15 percig forrald erősen, majd turmixold össze, és passzírozd át. Az így kapott paradicsompürét egy fazékban forrald fel újra, keverd hozzá a cukrot, ecetet, sót, babérleveleket. Magas hőfokon kb. 1 órán át főzheted, hogy megfelelő sűrűségű legyen. Forrón kanalazd üvegekbe, és helyezd őket száraz dunsztba fejjel lefelé. Egy-két napig is hűlhetnek benne.

 

Tipp: Tehetsz a ketchupbe mustárt, szegfűszeget, borsot vagy zellert is, ha pedig csípősen szereted, akkor chilit.

 

8. Paradicsomlekvár

 

Elsőre furcsának tűnhet, hogy paradicsomból lekvárt főzz, de ma már nagyon sokak kedvence. Húsételekhez, páchoz is felhasználhatod, mártogatósként nyers zöldségekhez,pirítósra kenve is remek. A paradicsomokat passzírozd át kislyukú szitán, forrald össze cukorral, csipet sóval, gyömbérrel, fahéjjal, reszelt citromhéjjal és almával, azután tölts meg jó sok üveget!

 

Ha szereted a paradicsomot, a hatásának is örülni fogsz:

 

·         Sok természetes C-vitamin van benne, erősíti az immunrendszeredet, csökkenti a stresszt.

·         K-vitamint és kalciumot is tartalmaz, amelyek létfontosságúak a csontjaid és a fogaid erősségéhez, egészségéhez.

·         A paradicsomban található likopin vegyület jót tesz a bőrödnek, feszesen, fiatalosan tartja.

·         Értékes nyomelemei a vérnyomásra és a koleszterinszintre is jótékonyan hatnak.

·         A paradicsomban lévő magnézium, illetve B6 vitamin segítik az idegrendszered és az izmaid megfelelő működését, a fáradékonyság csökkentését.

·         Rengeteg antioxidánst tartalmaz, amelyek megelőzhetik a gyulladásokat, sejtkárosodásokat, és lassítják az öregedési folyamatokat.