A csipkebogyólekvár igazi vitaminbomba!

 

A csipkebogyólekvár elkészítése nem tartozik a legegyszerűbb és leggyorsabb konyhai műveletek közé, de nagyon is megéri a ráfordított időt. Nemcsak azért, mert a házi lekvár sokkal finomabb és tisztább a boltinál, de a csipkebogyó igazi vitaminbomba! Különleges csemege, karácsonyra magadat és szeretteidet is ajándékozd meg egy üveg csipke bogyólekvárral.

 

11 ok, amiért megéri rendszeresen csipkebogyót enni:

 

1.       A természetes forrású C-vitamin egyik legjobb és legfinomabb forrása. A csipkebogyó tartalmazza a legtöbb C-vitamint az összes vad- és kerti gyümölcs közül, vitamintartalma tízszer nagyobb például a citroménál.

2.       Erősíti az immunrendszert, növeli az ellenálló képességet a fertőzésekkel, betegségekkel szemben.

3.       Megfázás, influenza esetén jelentősen csökkentheti a betegség időtartamát, és enyhíti a kellemetlen tüneteket.

4.       Növeli a stressztűrő képességet, csökkenti a fáradtságérzetet, ezzel kiegyensúlyozottabbá, energikusabbá tesz.

5.       A karotinok adják szép piros színét, amelyek nemcsak a gyümölcsöt védik a káros külső környezeti hatásoktól és a sejtkárosodástól, de az emberi szervezet sejtjeinek is kimagasló védelmet nyújtanak.

6.       Rugalmasan és erősen tartja az érfalakat, megelőzheti, illetve javíthatja az érszűkületet, az érelmeszesedést.

7.       Serkenti a kollagéntermelést, feszesíti a kötőszöveteket, így lassítja a bőr öregedését, a ráncok megjelenését és elmélyülését.

8.       K-vitaminokkal és ásványi anyagokkal biztosítja a csontok szilárdságát, hozzájárulhat a csontritkulás megelőzéséhez.

9.       Azoknak, akik hajlamosak a vesekőre, epekőre, különösen ajánlott, mert oldhatja a kisebb köveket, tisztán tartja a húgyutakat.

10.   Reumatikus panaszokra, ízületi fájdalomra, merevségre kiváló természetes gyulladáscsökkentő szer!

11.   Cukorbetegek számára is rendkívül hasznos, mert normalizálhatja a vércukorszintet.


     

Házi csipkebogyólekvár

 

A lekvár elkészítése nem bonyolult, ám roppant időigényes feladat, hiszen a csipkebogyót alaposan meg kell tisztítani a szárától, a magjaitól, a belsejében lévőszúrós kis szőröktől. Ha elfoglalt vagy, a tisztítási, előkészítési, passzírozási és lekvárfőzési fázisokat akár el is oszthatod több napra, így jobban beoszthatod az idődet, és még nagyobb mennyiség feldolgozása után is öröm lesz végre megtölteni az üvegeketa finom lekvárral.

 

Hozzávalók:

 

2 kg csipkebogyó

30dkg cukor

befőttesüvegek

 

Elkészítés:

 

A bogyókról egyesével vágd le mindkét végét, majd egy nagy tálba szórva önts rájuk annyi vizet, amennyi bőven ellepi, és hagyd egy éjszakára ázni, de legalább 5-6 órára. Tedd fel főni lassú tűzön, és gyakran kevergesd, mert könnyen odakaphat. 1 óra múlva már kellően megpuhulnak a csipkebogyók, és ha kicsit kihűltek, passzírozd át alaposan paradicsompasszírozón, majd egy finomabb szűrőn, vagy gézlapon is szűrd át, ha kell, kétszer is, hogy mentes legyen minden kis magtól és szúrós szőrtől. A kapott péphez add hozzá a cukrot, forrald át újra, és még forrón töltsd bele sterilizáld üvegekbe. Csavard rá a tetőket, fordítsd az üvegeket fejtetőre néhány percre, bugyoláld be törölközőbe vagy plédbe, és hagyd kihűlni teljesen a száraz dunsztban.

 



Tippek:

 

·         Ha a csipkebogyók nagyon kemények, vásárlás vagy begyűjtés után terítsd szét egy nagy tálcára, és hagyd pár napig puhulni, így könnyebb lesz majd főzés után átpasszírozni.

·         A csipkebogyólekvár elkészítéséhez a megfelelő üvegek mellé érdemes beszerezned egy szőrszitát, ennek híján a passzírozáshoz és a finom szűréshez használhatsz például krumplinyomót, tésztaszűrőt, harisnyát vagy függönyanyagból készült kis zsákot.

·         Jobb, ha műanyag eszközökkel dolgozol, mert a fémszitáról a bevonatot lemarhatja a csipkebogyómassza savtartalma.

·         Miután a bogyókat éjszakán át áztattad, nyugodtan igyál a kiázott léből, tömény C-vitamin, nagyon jót tesz a szervezetednek!

·         Érdemes lemérned az átpasszírozott pépet, mert jobban kiszámíthatod az édesítés arányát. 1 kg lekvár alaphoz 30-50 dkg cukrot adj, attól függően, mennyire vagy édesszájú.

·         A csipkebogyó péphez befőzőcukrot is adhatsz, ha sűrűbb lekvárt, dzsemet szeretnél eltenni az üvegekbe.

 

Mihez kínálhatod a csipkebogyó lekvárt?

 

Kenheted vajas pirítósra vagy kalácsra, tölthetsz vele palacsintát, fánkot, piskótákat, linzereket, de mindenféle vadhús és sült mellé csodás mártás lesz. Jól illik még rántott camemberthez, vaníliafagyihoz és a túrótorta tetejére is zselének.

 

A házi csipkebogyólekvár mind ízében, mind hatásában igen értékes csemege, különleges gasztroajándék lehet belőle. Ez esetben válassz egy szép üveget hozzá, díszítsd mintás textillel vagy csipkével a tetejét, kösd át madzaggal vagy színes, mintás szalaggal.Egy kreatív címkét csatolva az üveghez még egy személyes üzenetet is átnyújthatsz meglepetésként.