A nyár kedvenc itala: házi levendulaszörp

 

A levendulát régóta használják ruhák közé téve molyok ellen, párnahuzatba tömve a jó alvás elősegítésére, vagy kis tasakba varrva fül- és fogfájás csillapítására. Azonban manapság a hálószobából átköltözött a konyhába: fűszerezi a mézet, a cukrot, ízesíti a fagyit, a csokit, a süteményeket, és persze a szörpök között is dobogós helyezést ér el.

 

A nyári melegben igazi felüdülést nyújt a levendulaszörp, hűvösebb estéken pedig a pezsgőket és koktélokat teheted vele egyedivé. Nemcsak az aromája különleges, de az egészségre is jótékony hatású. Aki stresszes életet él, sokat idegeskedik, szorong, rosszul alszik, vagy gyakran fáj a feje, merevek az ízületei, az sokat profitálhat a levendulából. Sőt még hiperaktív vagy nyűgös gyerekeknek is hasznos lehet.

 

Milyen hatása van a levendulának?

 

·         A levendula természetes nyugtató és szorongásoldó gyógynövény.

·         Javítja a közérzetet, csökkenti a mindennapos stresszt, a feszültséget.

·         Könnyebben elalszol tőle, és nyugodtan, felriadás nélkül aludhatod végig az éjszakát.

·         Speciális illóolaja enyhíti a fejfájást, a migrénes rohamokat.

·         Ha megfáztál, inhalálással kitisztítja a légutakat, leviszi a gyulladásokat.

·         Csökkenti az ízületi merevséget és fájdalmat, mozgékonyabb és energikusabb lehetsz.

·         Nagyszerűen hidratálja a bőrt, sokáig fiatalosan, rugalmasan tartja.

·         A gyulladt, pattanásos bőrt is lenyugtatja, kitisztítja.

·         Ekcéma, pikkelysömör vagy szemölcsök ellen is bevetheted.

·         Ha korpás és zsíros a hajad, használd bátran hajápolóként.

 



Házi levendulaszörp

 

Igazán könnyű elkészíteni, dunsztban elrakva pedig egész évben rendelkezésedre áll majd ez a finom szörp.Ihatod önmagában, felhasználhatod limonádéhoz, gyümölcslevekhez, de remekül illik még zöld és fekete teához, étcsokihoz, vajas kekszekhez, puszedlihez, lekvárokhoz,fagylaltokhoz, sőt még sült kacsához és grillezett halhoz is.


Hozzávalók:

30 deka levendulavirág

1 kg cukor

1 liter víz

3 db citrom (elhagyható)

 

Elkészítés:

Szedd le a virágokat levendulaszárról, és mosd meg alaposan, vagy forrázd le.A citromokat is tisztítsd meg jól. Forrald fel egy fazékban a vizet a cukorral, azaz készíts szirupot, majd dobd bele a karikákra vágott citromokat, a levendulavirágokat, és keverd el. Lefedve, hűvös helyen hagyd állni egy éjszakán keresztül, vagy akár egy teljes napig. Ha letelt az idő, szűrd le gézen vagy apró lyukú szűrőn, forrald át újra, és öntsd át tiszta szörpösüvegekbe.

 

Tipp: Egy evőkanál citromsavat is tehetsz bele lefedés előtt, szépen kihozza a levendula színét.

 

Ha szeretnél eltenni a szörpből, emeld meg bátran az adagot, készíts elő több üveget, és dunsztolj.

 



Tedd el dunsztban!

 

Hogyan készíts dunsztot? A dunsztolás az egyik legrégebbi, természetes tartósítási eljárás, amelyben nem kell mesterséges tartósítószereket használnod, hanem egyszerű hőkezeléssel növelheted a házi készítésű csemegék eltarthatósági idejét. Nem kell más hozzá, mint néhány jó kis üveg. Vagy akár nagyobbak.

 

Az üvegeknek teljesen tisztáknak kell lenniük! Forró, mosószeres vízben áztatva, kisúrolva, kiöblítve készítsd elő a dunsztoláshoz. Fontos, hogy sérült, csorba üvegeket ne használj, és a fedőket is ellenőrizd, szelektáld ki a rosszmenetes darabokat. A megtisztított üvegeket kb. negyedórára tartsd forrásban lévő vízben, vagy mikróban/sütőben csírátlanítsd őket magas hőfokon. Utána csak kívülről érj az üvegekhez.

 

Száraz dunszt. Ilyenkor a készre főzött lekvár, szósz vagy szörp még forrón kerül az üvegekbe, a saját hőjükkel sterilizálnak. Először csak kis mennyiséget önts az üvegbe, hogy átvegye a szörp hőmérsékletét, és ne repedjen szét a hirtelen hőhatásra. A teli üvegekre csavard rá a tetőket, azután törölközőkkel vagy plédekkel bugyoláld be, és hagyd ebben lassan kihűlni.

 

Nedves dunszt. Ezt akkor érdemes alkalmaznod, amikor az üvegekbe nyersen kerülnek bele a zöldségek, gyümölcsök és egyéb hozzávalók. A rátöltött felöntőlé lesz az, ami forró. A felöntött, lezárt üvegeket nagy, vízzel teli lábasba kell helyezned, a lábas aljára tegyél papírt vagy konyharuhát, hogy ne koccanjanak össze az üvegek.Forrald fel jól, hogy minden nemkívánatos baktérium és kórokozó elpusztuljon.

 

Ha maradt még virág…

 

A szörpfőzés után maradt még a levendulavirágokból? Keverd bele mézbe, kristálycukorba vagy ecetbe. Válassz hozzá jól záródó befőttesüveget vagy csatos üveget, hogy ki ne szökjön az egyedi aromája. Nemcsak az italaidat, ételeidet ízesítheted majd velük pikánsan, de ajándéknak is tökéletes lesz a barátaidnak, rokonaidnak, munkatársaidnak.