Ezért jó rendszeresen fokhagymát enni

 

A fokhagyma nem a romantikus randevúk csemegéje, de mégis érdemes beépítened az étrendedbe, mert tele van olyan hatóanyagokkal, amelyek segíthetnek az egészséged megőrzésében, különösen megfázásos, járványos időszakban. Mutatunk 4 módszert a fokhagyma elrakására, hogy egész évben kéznél legyen, ha kell.

 

Milyen hatóanyagok vannak a fokhagymában?

 

A fokhagyma rengeteg értékes vitamint, ásványi anyagot és nyomelemet tartalmaz. Immunerősítő C-vitamint, bőrvédő és látásjavító A-vitamint, öregedéslassító E-vitamint, stresszcsökkentő B-vitaminokat, továbbá káliumot, kalciumot, magnéziumot, nitrogént, foszfort.Fő hatóanyaga az antimikróbás hatású allicin, a káros baktériumok, vírusok, gombák kiirtója; jellegzetes illatát pedig egy kéntartalmú vegyület, az ajoén adja.

 

Amiben segíthet a fokhagyma:

 

·         Az érelmeszesedés megelőzésére és kiegészítő kezelésére az egyik leghatásosabb természetes szer. Tisztán tartja az ereket, tágítja és rugalmasan tartja, megakadályozhatja még a vérrögképződést is.

·         Cukorbetegek és dohányosok számára nagyon hasznos lehet a fokhagyma rendszeres fogyasztása, mert náluk nagyobb a kockázat az érproblémákra.

·         Csökkenti a magas vérnyomást, a káros koleszterin szintjét, sőt a már lerakódott koleszterint is feloldhatja az artériák falán!

·         Kiirtja a káros baktériumokat, vírusokat, gombákat, megtisztítja a szervezetet a kórokozóktól.

·         Megfázásos, vírusos légúti megbetegedésnél enyhíti a kellemetlen tüneteket, csillapítja a köhögést, a torokfájást, oldja a letapadt nyákot, jelentősen felgyorsíthatja a gyógyulást.

·         Természetes fertőtlenítőként kitisztítja a gyomrot, a bélrendszert, támogatja az epe és a máj méregtelenítő munkáját.

·         Kiirtja a káros baktériumokat, de a hasznos baktériumokat nem, ezzel segíti a bélflóra egészséges egyensúlyának megtartását, az immunrendszer normál működését.

·         Megakadályozhatja a rákkeltő vegyületek aktiválódását, különösen a gyomor- ésa bélrák kockázatát csökkentheti.

·         Javítja a keringést a végtagokban és az agyban is, idős korban elősegítheti a mentális frissességet, a demencia megelőzését.

 



Így rakd el a fokhagymát télire

 

A fokhagymát többféleképpen is elteheted, így ha egy finom fűszeres tésztát, sültet vagy lángost sütnél, vagy leterít egy fránya vírus, elég lesz elővenned az üveget, és máris felhasználhatod, elfogyaszthatod.

 

Fokhagymakrém

 

Igazán egyszerű lesz elkészítened, mert csak fokhagyma és só kell hozzá. A fokhagymákat pucold meg, pépesítsd aprítógéppel vagy fokhagymanyomóval, majd keverd össze a sóval.40 deka fokhagymapépre 8 deka sót számolj. Egy késhegynyi citromsavat is tehetsz hozzá, ha nem szeretnéd, hogy a krém elszíneződjön. Töltsd meg vele a keverékkel a sterilizált üvegeket, ügyelj arra, hogy minél kevesebb levegő maradjon benne. Csavard rá a tetőket, és mehetnek is az üvegek a kamrapolcra.

 

Bármihez felhasználhatod, amihez fokhagyma kell, pirítósra is rákenheted. Ha nem teszel az üvegbe citromsavat, és a krém elszíneződik zöldesre, kékesre vagy barnásra, ne aggódj, attól még teljesen jó marad! Az elszíneződést a fokhagyma természetes kéntartalma befolyásolja csupán.

 



Olajos fokhagyma


 

A fokhagymát extra szűz olívaolajban is elteheted. Szedd gerezdekre, pakold bele sterilizált üvegekbe, öntsd fel olajjal, hogy teljesen ellepje a fokhagymákat, és rakd rá a tetőket. Tartósítószer nélkül is tökéletes lesz már 3 hét alatt.

 

Mézes fokhagyma

 

Olaj helyett most mézzel öntsd fel a fokhagymagerezdekkel lazán megtöltött üvegeket. 4-5 hét alatt kioldódnak a fokhagyma értékes hatóanyagai, kissé megfestik és folyóssá teszik a mézet. Megromlani nem fog! Sőt a fokhagyma a mézes üvegbenelveszíti jellegzetes csípősségét és illatát, nem kell aggódnod a rossz lehelet miatt sem. Betegség esetén gyors elsősegély lesz, de a sült húsoknak is mennyei ízt ad!

 

Ecetes fokhagyma

 

Tálalhatod főételek mellé savanyúságként, bár önmagában is gyorsan elfogyhat az üvegekből, mert nagyon eteti magát.

 

Hozzávalók:

 

50 dkg fokhagyma

1 dl 20%-os ecet

4 evőkanál cukor

1 teáskanálnyi só

1-1   csipetnyi bors, koriander, rozmaring

néhány babérlevél

 

Elkészítés:

 

A megmosott, megtisztított fokhagymákat szedd gerezdekre, és töltsd befőttesüvegekbe. Mehetnek bele a fűszerek: a bors, a koriander, a rozmaring és a babérlevél. Ecetből, cukorból, sóból és fél liternyi vízből készíts felöntőlevet, forralás után öntsd rá a fokhagymákra. A tetőkkel lezártüvegeket állítsd egymás mellé egy nagy fazékba, háromnegyed részig engedj rá vizet, majd főzd gyöngyözve mintegy fél órán át. Vedd ki az üvegeket, fordítsd 10 percre fejtetőre, azután sorakoztasd egymás mellé a kamrapolcra.

 

Tipp a kellemetlen szagok ellen: A fokhagyma leggyakoribb mellékhatása a kellemetlen lehelet és az erős testszag. Jó, ha tudod, hogy a fokhagyma azon összetevőit, amelyek ezeket az erős szagokat kiváltják leginkább a menta, a nyers saláta és az alma képes gyorsan semlegesíteni!