6 szuper immunerősítő tea, amit egész évben fogyaszthatsz

 

Ahhoz, hogy az immunrendszered megfelelően működhessen, a legjobb, ha minél természetesebb forrásból biztosítod a létfontosságú vitaminokat, hatóanyagokat. Erre kiválóan alkalmasak a gyógynövények és a belőlük főzött teák, így még az egészséges folyadékpótláshoz is hozzájárulsz. Melyek a leghasznosabb immunerősítő teák?

 

1. Csipkebogyó

 

A csipkebogyó az egyik legmagasabb C-vitamin-tartalmú növény, növeli szervezeted védekezőképességét a fertőzésekkel, betegségekkel szemben. Kíméletes vízhajtó, és erősíti az erek falát is, így azok számára különösen hasznos, akik érelmeszesedéstől, magas vérnyomástól szenvednek, gyakran vérzik az ínyük, vagy hajlamosak a vesekőre, epekőre.

 

Mivel a C-vitamin hőérzékeny, ezért ügyelj arra, hogy a csipkebogyót nem szabad forrázni, csak hideg vízben kell áztatni néhány órán át, azután leszűrni és ízesíteni. A nyári melegben kiváló jeges tea készíthető belőle!

 



2. Kasvirág

 

A kasvirág (echinacea) gyógyhatására már nagyon régen felfigyeltek. Ez a gyógynövény nagymértékben segíti az immunrendszer egészséges sejtjeinek a működését, amelyek így eredményesen veszik fel a harcot a káros külső hatásokkal és a belső gyulladásokkal szemben. Járványok idején jelentős szerepe lehet a megelőzésben, mert speciális hatóanyagai megakadályozhatják, hogy a fertőző vegyületek bejussanak a sejtekbe.

 

3. Hibiszkusz

 

A gyógyteák egyik kedvelt összetevője. Finom aromája miatt gyakran keverik más gyógynövényekkel és gyümölcsökkel is. Tele vanC-vitaminnal és természetes antioxidánsokkal. Amellett, hogy hozzájárul az immunrendszer megerősítéséhez, csökkenti a magas vérnyomást, védi a szívet, nyugtatja az idegrendszert, és oldja a stresszt. Cukorbetegeknek is nagyon ajánlott, mert természetes úton szabályozza a vércukorszintet.

 

4. Gyömbér

 

Ha valakinek rossz az emésztése, gyakran puffad a hasa, ég a gyomra, vagy sokszor fáj a feje, a gyömbértea az egyik legjobb választás. Nagyon gazdag immunerősítő ásványi anyagokban, nyomelemekben, és szinte az összes B-vitamin megtalálható benne. A B-vitaminok idegerősítő hatása miatt a gyömbér mind a memória javítására, mind a koncentrálóképesség növelésére, valamint a fáradtság, a stressz csökkentésére is alkalmas.

 

A gyömbértea elkészítéséhez egy kevés friss gyömbért kell lereszelned, és egy bögrényi vízzel összeforralnod. Hidegen és melegen is fogyaszthatod, ízesítsd mézzel.

 

5. Mentafélék

 

A borsmenta és a fodormenta is olyan növényi immunanyagokat, flavonoidokat tartalmaz, amelyek védelmet nyújtanak a kórokozókkal és a káros környezeti hatásokkal szemben. Megfázáskor vagy emésztési panaszoknál is segítenek, arra azonban figyelni kell, hogy kisgyerekeknek nem adhatók.

Levelüket leforrázva, kis ideig pihentetve, majd leszűrve kiváló gyógytea készíthető belőlük. Aki nem bírja a csípősebb borsmentát, annak az enyhe fodormenta tökéletes lesz.

 

6. Kakukkfű

 

Régen a fertőző betegségek egyik legfontosabb ellenszere volt, elsősorban járványok idején fogyasztották. Tisztítja a légutakat, a beleket, kiirtja a szervezetbe kerülő káros baktériumokat, vírusokat, gombákat. Stresszes életvitel mellett kiváltképp ajánlott, mert oldja a szorongást, csökkenti a fáradékonyságot, és segíti a mély, pihentető alvást.

 

Ha kihűlt a gyógytea, még gargarizálni is érdemes vele, mert megszünteti az ínygyulladást, a torokfájást, az orrdugulást.

 

Tippek a gyógyteák elkészítéséhez:

 

·         A gyógyteákat általában egyszerű forrázással készítheted el. Egy csapott evőkanálnyi mennyiséget önts le 2,5 dl forrásból levett vízzel, azután lefedve hagyd állni kb. 20 percig.

·         A csipkebogyót viszont nem szabad forrázni, mert elbomlik a C-vitamin belőle. Hideg vízben áztatva 5-6 óra után már jó lesz.

·         A teák elkészítésénél ne használj fém eszközöket (fém teatojást sem!), mert könnyen semlegesítik a gyógyhatású vegyületeket.

·         A gyógyteák éhgyomorra szívódnak fel a leggyorsabban, ezért reggel érdemes meginnod, vagy főétkezés után 3 órával.

·         Ne ízesítsd cukorral vagy citrommal a gyógyteát! Inkább válassz mézet, a gyomrodnak is jót tesz. Gyümölcsökkel is gazdagíthatod.

·         Azonos hatású gyógynövényeket bátran összekeverhetsz, a különböző problémákra, betegségekre valókat azonban ne vegyítsd.

·         A legtöbb gyógytea hidegen és melegen is kitűnő és hatásos.




Hogyan tárold a gyógynövényeket?

 

A gyógynövényeket száraz, hűvös, lehetőleg sötét helyen kell tárolni. Érdemes a zacskóban vásároltakatátöntenedüvegekbe, mert így nem penészesednek be.Az üveg egyenletesen tartja a hőt, és tovább megőrzi a gyógynövények értékes hatóanyagait, ízét, illatanyagát is. Lezárhatod az üvegeket megfelelő fedővel, vagy bekötheted sűrű szövésű anyaggal, amin nem tudnak bejutni a kártevők.

 

Ha filteres gyógyteát vásárolsz, akkor is ügyelj a megfelelő tárolásra. Lehetőleg ne kerüljön kávé vagy fűszerek mellé, mert a filterek magukba szívhatják azok illatát. A filteres teáknak a legpraktikusabb tároló a fadoboz vagya bambuszdoboz, de bátran tehetedlezárt üvegekbeis.

 

Fagyasztani viszont csak olyan gyógynövényeket tanácsos, amit fűszerezésre használsz majd. Ezeket apróra vágva jégkockatartóban tárolhatod a mélyhűtőben.